Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Europejski Dzień Logopedy

Obchody Europejskiego Dnia Logopedy na 20-lecie PWSZ w Elblągu

6 marca to Europejski Dzień Logopedy, który obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne na etapie edukacji przedszkolnej oraz szkolnej i ma ono na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W tym roku w obchody święta włączyła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 8 oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr. 1 i nr. 2.

- W naszej Uczelni zdecydowaliśmy, że święto to będziemy obchodzić szczególnie uroczyście -  mówi inicjatorka spotkania, wykładowca IPJ, neurologopeda, Prorektor ds. Kształcenia dr Iwona Kijowska – Rangę spotkania uświetnia Jubileusz 20-lecia PWSZ w Elblągu oraz fakt, że w tym roku mury Uczelni opuszczą pierwsi absolwenci kierunku Pedagogika specjalna  - specjalność: logopedia z terapią pedagogiczną w Instytucie Pedagogiczno-Językowym.

Życząc owocnych obrad, obchody Europejskiego Dnia Logopedy w PWSZ w Elblągu otworzył  Rektor, prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, który podkreślił wagę spotkania oraz skierował specjalne podziękowania dla organizatorów przedsięwzięcia. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Elblągu, Elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, elbląskich Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz szkół i przedszkoli.

W programie seminarium dla nauczycieli, logopedów i rodziców pt.” DBAJĄC O ROZWÓJ MOWY DZIECKA” zaprezentowane zostały wykłady:

  • Logorytmika - metoda wspierająca działania w profilaktyce i terapii logopedycznej oraz w edukacji językowej – dr Anna Walencik-Topiłko – neurologopeda, Katedra Logopedii na Uniwersytecie Gdańskim
  • Wczesna interwencja logopedyczna czyli „złote lata” (0-3) w rozwoju mowy dziecka – mgr Marzena Kosowska-Firer – neurologopeda, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Elblągu;
  • LOGOPEDYCZNE HARCE program terapeutyczno-stymulujący dla dzieci z nieukończonym rozwojem mowy czyli jak wykorzystać możliwości i motywację do mówienia u dzieci – mgr Anetta Krajewska – neurologopeda, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Elblągu;
  • METODA PIASKOWA I MAGIA SŁÓW GOTOWA – innowacyjny program logopedyczny w praktyce szkolnego logopedy – mgr Agnieszka Zagulska-Narwojsz – logopeda, Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu;
  • Interdyscyplinarny model opieki nad dzieckiem z wadą rozwojową twarzoczaszki – dr Małgorzata Moszyńska – logopeda pedagog specjalny, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie – Centrum Głowy i Szyi.

Do wspólnego świętowania zaproszono również uczniów szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym, dla których przygotowano warsztaty o charakterze profilaktycznym, pełne niezapomnianych wrażeń i wspaniałej zabawy ze studentami kierunku Pedagogika specjalnej, podczas „Wycieczki do Głoskolandii – podróży z uśmiechem…”.

Bardzo szeroki wachlarz poruszonych zagadnień sprzyjał głębokim przemyśleniom i wnioskom.

 

Hasłem tegorocznego EDL jest komunikacja wspomagająca i alternatywna - "Komunikowanie się nie tylko słowami..."


Data publikacji: 06 marca 2018

Przewiń do góry