Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Black Friday - Czarny Piątek to święto wyprzedaży najczęściej przypadające w ostatni piątek listopada, na które czekają kupujący na całym świecie.

Black Friday- 6 praktycznych porad dla kupujących

Co roku jesteśmy świadkami festiwalu promocji, gorączki zakupów oraz prześcigania się sklepów w promocji tego wydarzenia wiele tygodni wcześniej. Wydaje się, że święto które na przestrzeni lat rozrosło się już w wielu miejscach do Black Week, a nawet Black Month potrafi całkowicie zawładnąć zdrowym rozsądekiem i przeistoczyć się w szał zakupów.

W tym roku ze względu na panującą pandemię promocje w Black Friday będą dostępnie głównie online. Musisz zwrócić szczególną uwagę na to w jakich sklepach internetowych dokonujesz zakupów. Skorzystaj z poniższych porad, aby kolejny Black Friday był dla Ciebie dniem obfitującym w świetne inwestycje, a nie powodem do smutku związanego z nieudanymi zakupami.

1. Na co zwracać uwagę kupując przez Internet w Black Friday?

Częstą praktyką nieuczciwych sprzedawców jest zakładanie fałszywych stron internetowych, które mają służyć wyłudzaniu pieniędzy od nieświadomych kupujących. Żeby nie stać się ofiarą tego typu działań musisz zwrócić szczególną uwagę na niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o  tym, że dany sklep może być fałszywy. Postępuj według poniższych kroków, aby zweryfikować czy dany sprzedawca jest uczciwy.

Zwróć uwagę na datę założenia sklepu internetowego.

Nowopowstałe sklepy internetowe niekoniecznie muszą należeć do osób chcących Cię oszukać, jednakże jest to pierwszy sygnał, że należy dany sklep dokładnie sprawdzić.

Sprawdź regulamin sklepu internetowego.

Zwróć uwagę na to czy regulamin jest jasny, przejrzysty i posiada takie podstawowe informacje jak zasady zwrotu lub reklamacji towaru.

Sprawdź czy dostępne są adres, dane właściciela sklepu oraz Numer Identyfikacji Podatkowej.

Przedsiębiorca zakładając sklep internetowy powinien dostosować się do obowiązujących przepisów, zwłaszcza tych mówiących o obowiązku informacyjnym, a bazując na podanych przez niego danych masz dużo większe pole do manewru jeżeli chodzi o jego weryfikację.

Sprawdź media społecznościowe i opinie w porównywarkach cenowych.

Przeanalizuj opinie dotyczące sklepu. W dzisiejszych czasach nagminne jest kupowanie opinii, jednakże jeżeli sklep posiada dużą liczbę opinii pozytywnych oraz widoczna jest aktywność byłych klientów sklepu to szansa na to, że dany przedsiębiorca jest uczciwy jest dużo wyższa.

Nie daj się nabrać na bardzo wysokie promocje.

Naszą szczególną czujność powinna wzbudzić różnica w cenie, która jest naprawdę wysoka i wykracza poza zdrowy rozsądek. Nie należy postępować pochopnie i najlepiej w takiej sytuacji podjąć decyzję bazując na spokojnej analizie.

2. Co jeżeli zamówiony produkt jest uszkodzony?

Pamiętaj, aby zawsze otwierać otrzymaną przesyłkę przy kurierze. Jeżeli zawartość paczki jest w jakikolwiek sposób uszkodzona należy sporządzić protokół szkody. W przypadku gdy odebraliśmy przesyłkę od kuriera bez jej otwarcia a produkt okaże się uszkodzony to na sporządzenie protokołu szkody mamy 7 dni od odebrania przesyłki. Nie posiadając dokumentu dochodzenie jakichkolwiek roszczeń będzie znacznie utrudnione.

3. Co jeżeli zamówiłem produkt z przesyłką do paczkomatu?

Wiele osób dokonując zakupów w sklepach internetowych jako opcję dostarczenia przesyłki wybiera paczkomat. W tej sytuacji najlepiej jest dokumentować proces otwierania paczki aby w razie uszkodzenia towaru mieć dodatkowy dowód do dołączenia do protokołu szkody.

4. Co zrobić gdy padniemy ofiarą oszustwa internetowego?

Jeżeli dokonałeś zakupu przez Internet, a w paczce nie znajdziesz zamówionego towaru w pierwszej kolejności powinieneś zgłosić sprawę na policję. Przestępstwo oszustwa jest ścigane na podstawie art. 286 Kodeksu Karnego. Oczywiście jest jeszcze możliwość dochodzenia swoich racji na drodze cywilno-prawnej i starać się o odzyskanie swoich pieniędzy tą ścieżką, jednakże najlepszą opcją jest zdanie się na działania policji.

5. Czy przedsiębiorca może odmówić reklamacji ze względu na to, że towar był sprzedawany w promocji?

Pamiętaj, że przedsiębiorca może odmówić reklamacji towaru tylko w jednym przypadku. Taki przypadek dotyczy sytuacji, w której sprzedany towar jest wadliwy, a obniżona cena wynika wprost z tej wady i informacja o tym jest zawarta w opisie produktu. W innym wypadku masz prawo do reklamacji produktu niezależnie od tego czy był przeceniony, czy też nie.

Ponadto pamiętaj o tym, że towar zakupiony przez Internet możemy zwrócić bez podania przyczyny w przeciągu 14 dni. W tym wypadku odstępujemy od umowy. Towar, który chcemy zwrócić musi być jednak zwrócony nieuszkodzony.

6. Co jeżeli sprzedawca zawyża ceny pod pozorem promocji?

Jeżeli masz podejrzenie, że przedsiębiorca dokonuje nieuczciwego zawyżania cen powinieneś to zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jeśli padłeś ofiarą takiego działania i chcesz odstąpić od zawartej umowy, a przedsiębiorca nie wyraża na to zgody to wtedy powinieneś zgłosić się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w celu uzyskania pomocy.

 

Jak widzisz nie trudno dać się złapać w sieć pozornych okazji i nieuczciwych sprzedawców. Pamiętaj, że masz swoje prawa i musisz je egzekwować. Nie rezygnuj jednak całkiem z dostępnych promocji, a po prostu stosuj się do przedstawionych porad i na pewno Black Friday będzie dla Ciebie dniem udanych zakupów*.

 

*Powyższy artykuł powstał w oparciu o wywiad Roberta Turleja z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Elblągu- Pawłem Rodziewiczem.

 

Autor: Dariusz Trzciński

Przewiń do góry